Brak opłat za przelew wewnętrzny

Brak opłat za przelew wewnętrzny

Nie każdy pamięta dość głośną dyskusję wokół kredytów walutowych i szalejącego kursu franka szwajcarskiego, nazywanego czasem Frankiem Sz. Skrót „nazwiska” nie jest zresztą przypadkowy, bo słusznie powinien budzić skojarzenia z osobami podejrzanymi o czyny kryminalne. Nie dlatego, żeby w wahania kursu zaangażowani byli nieuczciwi spekulanci, bankowcy czy politycy, ale dlatego, że przez Franka wiele osób czuło się naprawdę pokrzywdzonych. Były to osoby spłacające kredyty walutowe. Dopełnieniem ich nieszczęścia były opłaty pobierane przez banki za niektóre operacje, takie jak przewalutowanie czy przelew wewnętrzny pomiędzy kontem walutowym, a kontem złotówkowym.

Na szczęście dla klientów polski parlament postanowił zmienić ustawę w tym zakresie. Nowa treść ustawy nie pozwala pobieranie dodatkowych opłat za wymienione wcześniej operacje, dzięki czemu klienci nie tracą dodatkowych funduszy. Nie są też zmuszani do podejmowania szybkich decyzji, co miało miejsce wtedy, gdy bank pozwalał na zmianę waluty, w której spłacany jest kredyt, ale tylko raz lub za wysoką opłatą, nawet kilkuset złotych. Teraz pobieranie przez bank takiej opłaty jest niezgodne z prawem.

Zmiana ustawy to dobra wiadomość także dla posiadaczy kont walutowych. Przelewy wewnętrzne pomiędzy kontem walutowym a złotówkowym muszą być darmowe. Jest to wiadomość tym bardziej istotna, że niektóre banki wymagają od zakładających konta walutowe, by posiadali w tym banku konto złotówkowe, co sprzyja wewnętrznym transakcjom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *