Wykorzystanie drewna w Polsce

Wykorzystanie drewna w Polsce
www.trzos.gniezno.pl

Drewno jest uważane za jeden z bardziej wartościowych surowców, wykorzystywanych w różnorodnych branżach. Drewno, ze względu na swoją strukturę oraz właściwości może być wykorzystywane jako materiał opałowy, budowniczy, również jako element wyposażenia wnętrz, oczywiście po uprzedniej obróbce. Wykorzystanie drewna w Polsce ma długą i bogatą historię. Wiele domów, szczególnie na Podhalu oraz na Śląsku, wykonanych jest właśnie z drewna – do dzisiaj stanowią one cenne zabytki kultury drewnianej.

Dawniej drewno stanowiło cenny materiał budowniczy, jednak ze względu na częste pożary było również najbardziej niebezpiecznym materiałem. Obecnie drewno wykorzystywane jest znacznie rozsądniej – wynika to nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale przede wszystkim z faktu, iż polskie lasy zaczęły w pewnym momencie kurczyć się w zastraszającym tempie. Obecnie drewno jest silnie reglamentowane, a zamiast klasycznego surowca często wykorzystuje się płyty wiórowe oraz liczne sklejki, które odpowiednio przygotowane wyglądają tak samo elegancko jak klasyczne drewno. Obecnie również przykłada się wiele uwagi do tego, aby chronić naturalne zasoby drewna w Polsce – jego wycinka jest szczegółowo ustalana.

Drewno jest dzisiaj najczęściej wykorzystywane do produkcji stolarki okiennej, ale również eleganckich mebli wykorzystywanych w domach. Dzięki zastosowaniu odpowiednich metod zabezpieczania drewna surowiec ten jest odporny na działanie wilgoci czy też zmiany temperatury. Drewno stanowi obecnie jeden z modniejszych elementów wystroju wnętrz..